Loading...
MamaPorady

CO DAĆ W PREZENCIE NA DZIEŃ MATKI?

Świadomość, że mnie potrzebuje.
Obok mnie leży synek, który przybiegł w nocy z płaczem mówiąc “mama”.

Świadomość, że mnie kocha.
Za chwilę się przebudzi, i przez cały dzień, co najmniej kilkanaście razy będzie chciał się przytulić. A kiedy wyśsie ze mnie całą energię, i zmęczona zapytam: Karol, czy Ty mnie chociaż troszkę kochasz? Odpowie: nie mamo, ja Cię bardzo kocham!

Obecność.
Ponieważ dzisiaj nie pracuję, pewnie zrobimy coś fajnego. Pójdziemy na długi spacer z milionem pytań, lub na wspólne zakupy. Po to, żeby być razem.

Ja już dostałam prezent na wiele kolejnych Dni Matki: moje dziecko.

W poprzednim roku, 26. maja, Karolek obudził się obok mnie, i pierwsze jego słowa na pytanie, czy wie, jaki dziś dzień, to był wiersz “Mamo, mamo, coś Ci dam …”, którego nauczył się w przedszkolu bez mojej ani taty świadomości. Łzy rzewnie poleciały mi ciurkiem. Miał wtedy trzy lata.

Z lekkim śmiechem czytam propozycje z Internetu, co podarować mamie. Firmy mają tu duże pole do popisu, żeby zwiększyć swoją sprzedaż. Jednym z najbardziej popularnych prezentów jest wizyta w salonie masażu, czy kosmetycznym. Tego typu podarunki są dobre na Dzień Kobiet. Jaki tu związek z dzieckiem? Mam sobie od niego odpocząć? Ja sobie myślę, że najpiękniej będę wyglądać, jak będę mogła całe moje święto spędzić właśnie z synkiem. Bez presji czasu i myślenia o innych obowiązkach. Te dwa czynniki potrafią skutecznie zakłócić czerpanie radości z macierzyństwa.

Przy małych dzieciach dużą rolę odgrywają partnerzy. Dzień Matki to dobra okazja, by uczyć dziecko szacunku, i zaangażowania w relacje z rodzicami. Dobrym gestem ze strony ojców byłoby przejęcie części zadań partnerki, i pozwolenie jej na zachwycanie się dzieckiem. Z kolei tłumaczenie mu już kilka dni wcześniej, jak jest ważny w życiu mamy, zrobienie wspólnie jakiegoś podarunku, jest lepsze niż czekoladki, czy kwiaty dostępne na wyciągnięcie ręki. Bo uczy zaangażowania.

Zatem wzmocniona poprzez zaangażowanie świadomość, że mnie kocha, potrzebuje, i jego obecność będą dla mnie najlepszym prezentem. I żadna czysto konsumpcyjna rzecz tego nie zastąpi. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *